thinking_think_telaviv_1422426_l

Soukromí našich dětí

0 105

Pamatujete na „trapné“ okamžiky při nedělních obědech, kdy vaše maminka vytáhne rodinné album a vašemu partnerovi ukáže, jak jste byli rozkošní při: prvních narozeninách, poprvé na nočníčku, nahatí v bazénku… No, možná jsem ráda, že jsem svobodná a do teď jsem nic takového nemusela absolvovat a snad ani nechci. Ale co když něco podobného, ač trochu nevědomky, připravuji svému synovi?

V dnešní době elektroniky, internetu a celkové informační gramotnosti hodně lidí využívá internet jako svůj vlastní prostředek sdělení. Ať už ve formě blogu, sociálních sítí, či fotografických úschoven. Víte určitě, že se fotky nedostanou do ruky někomu cizímu? Že na vaše dítko řádící ve vodě na pláži nemá zálusk nějaký pedofil slídící po internetu?

Rajce.cz – české úložiště fotek, působící již 11 let, se snaží, aby bylo co nejvíce ochráněno soukromí dětí. Miroslav Buček říká, že se snaží, aby fotky nahých dospělých ani dětí v běžně přístupných albech nebyly, ale bohužel ne vždy se to podaří a to stačí přitom jen nahrát fotky do neveřejného alba. Úplně  stejně jako na sociálních sítích, nebo úložišti.

Přitom právo na soukromí dětí je dáno přímo Listinou základních práv a svobod v článcích 7 a 10: „Každý má právo na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života.“ Toto potvrzuje i Listina dětských práv na internetu, podle které má každé dítě „právo uchovávat veškerou informaci o sobě v tajnosti.

Kde se tedy v lidech bere ta touha sdílet dětské fotky a jejich soukromí na netu? Dle Zdeňka Záliše z Národního centra bezpečnějšího internetu se někteří rodiče domnívají, že pokud sdílí fotky jen přátelům, nikdo jiný si je neprohlédne. Záliš ale vysvětlil, že existuje velké riziko, že fotky někdo zneužije. Na internetu se totiž pohybují pedofilní sítě, které podobné fotografie vyhledávají, sbírají a eventuálně i s nimi obchodují, vyměňují si je. Nejde ale jen o toho. Dítě se díky špatně zvolené fotografii může do budoucna stát terčem posměchu a šikany, pokavaď jeho vrstevníci ve škole naleznou inkriminující fotografii z dětství.

Nejlepší je řídit se jednoduchým pravidlem – co se nelíbí tobě, nedělej ani ostatním. Člověk by se měl řídit zdravým rozumem, což ne každý umí a měl by za to být potrestán. Například ve Francii zákony určují, že pokavaď se dětem v dospělosti nebudou fotky líbit, které jejich rodiče sdíleli on-line, mohou je zažalovat a v závěru je zde možnost sedmi let vězení a pokutou ve výši 45 tisíc eur. To už by snad mohlo určité rodiče zastavit a donutit k přemýšlení.

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.