momo

Proč může varování před hoaxem Momo napáchat víc škody než užitku

0 48

Vody internetu už měsíc víří další virální hoax. Místo Modré velryby je to tentokrát nepěkná holčička

Childrens Commisioner, což je nevládní veřejný orgán v Anglii zodpovědný za prosazování a ochranu práv dětí podle Úmluvy OSN o právech dítěte, vyzval už počátkem března britská média, školy i policii, aby přestaly propagovat online podvod o takzvané Momo Challenge (Momo výzva).

Zástupci komise se obávají, že neodůvodněná varování před údajným fenoménem, novou Modrou velrybou, mohou napáchat víc škody než užitku, píše The Guardian.

PORADÍM, JAK SE ZABÍT

Výzva Momo vlastně jen podpořila falešná tvrzení, jež se týkají tajemné a dost děsivé postavy děvčátka, kterou byste v noci u své postele potkat prostě nechtěli. Tato postava měla prostřednictvím vzkazů přes WhatsApp podněcovat děti k sebevraždě. Poté, co se tento neexistující fenomén přestěhoval z internetu do masmédií, tak byly úřady, jež na Momo Challenge upozorňovaly, obviňovány z paniky a šíření strachu mezi dětmi.

Už samotné varování může zafungovat jako naplnění hrozby, protože vybičuje děti k tomu, aby samy a aktivně škodlivý materiál vyhledávaly.

Stovky škol totiž informovaly rodiče o neexistující hrozbě představované japonskou loutkou s vypoulenýma očima. Teď už je na to asi trochu pozdě, ale Childrens Commisioner se domnívá, že už samotné varování může zafungovat jako naplnění hrozby, protože vybičuje děti k tomu, aby samy a aktivně škodlivý materiál vyhledávaly. My, kteří známe film Obecná škola a pamatujeme jejího ředitele, který vyhlašuje hrozbu před lízáním zábradlí v mraze, asi tušíme, o čem se mluví.

„Když se snažíte upozornit na rizika pro děti, zejména v oblasti online, je důležité zamýšlet se a správně posoudit skutečné riziko,“ říká pro Guardian zástupkyně Childrens Commisioner Anne Longfieldová. „Ačkoliv je varování třeba dobře míněné, může upozornit na nebezpečí něčeho, čím se děti dosud nezabývaly, a zvýšit tak dopad na ně nad rámec skutečného faktu.“ Longfieldová doporučuje rodičům, aby se svými dětmi mluvili, naslouchali jim a nedovolili, aby jim přílišná medializace čehokoliv pobláznila mysl a zbytečně je vystrašila. Tvrdí také, že mnoho dětí je dnes mediálně zdatnějších, než jsou jejich rodiče, a umí samostatně adekvátně posoudit skutečná a domnělá rizika.

RODIČE JSOU VYSTRAŠENĚJŠÍ

To ale nesmývá z rodičů odpovědnost za bezpečnost jejich dětí. Jen by to neměli přehánět a měli by v sobě naopak brzdit neuvážené reakce na masmediální zprávy, které mohou jejich děti nepřiměřeně a zbytečně vyděsit. Skotský konzervativní poslanec Douglas Ross popsal The Guardian o tom, jak ho kontaktovali vyděšení rodiče.

Nyní je na médiích, aby veřejnost spravila o tom, že Momo je podvod, a uklidnila tak situaci vzniklou poplašnou zprávou.

K rodičům se prý dostaly informace o tom, že jsou děti vybízeny ke kontaktování určitého čísla přes WhatsApp, které jim poté pošle obrázky a pokyny s návodem, jak ublížit sobě i ostatním. V reakci na to sdělila ministryně vlády a lídryně dolní komory parlamentu Andrea Leadsomová veřejnosti, že ačkoliv je vláda výzvou Momo mimořádně znepokojena, nenašla doposud žádný přesvědčivý důkaz potvrzující, že děti jsou skutečně v ohrožení. Podle Rosse je nyní na médiích, aby veřejnost spravila o tom, že Momo je podvod, a uklidnila tak situaci vzniklou poplašnou zprávou.

VARUJE I KIM KARDASHIAN

Ačkoliv panika zasáhla během loňského léta celý svět, zdá se, že Vekou Británii plně zasáhla až poté, co jedna žena v komunitní facebookové skupině pro Westhoughton, městě na okraji Boltonu, zveřejnila své znepokojení nad domnělou Momo výzvou. Tohle znepokojení bylo pak následně masivně zesíleno tradičními zdroji zpráv a lživými informacemi o různých šílenstvích a úmrtích. Podle Guardianu jsou zdrojem této paniky oprávněné obavy o bezpečí dětí na internetu.

Paniku pak ještě podpořily soukromé společnosti a různé neziskovky, které školám a policii poskytují školení v oblasti bezpečnosti internetu. Popularita falešného příběhu se teď každopádně začíná z Británie přenášet do USA, kde se jej chytají hvězdy, jako je třeba Kim Kardashian, které vydávají veřejná varování, a dále tak šíří zbytečnou paniku.

https://www.flowee.cz/civilizace/6299-proc-muze-varovani-pred-hoaxem-momo-napachat-vic-skody-nez-uzitku?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=clanek&utm_content=hoaxmomo&fbclid=IwAR3jrzrmzDtu_vj5Vtmsr3gsBJC9UzPi-eSU6a15fYFmHeSAEjO45AEOL1A

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.