Můj dům a jeho sebeobrana

0 67

Přes polovinu zlodějů uvedlo, že rodinné domy se nejlépe vykrádají v noci. Osmdesát procent dotázaných uvedlo, že paneláky se naopak lépe vykrádají ve dne.

Při představě, že celá rodina spí a nezvaný host se prochází po bytě či rodinném domě, se nabízí otázka, co se stane, pokud se někdo z rodiny probudí.

Co udělá nezvaný návštěvník? Jak dokáže vzbudivší se a rozespalý člověk okamžitě přesně vyhodnotit situaci? Když obyvatel domu nebo bytu popadne noční lampičku a vezme s ní zloděje po hlavě, bude obžalován z ublížení na zdraví, případně s následkem smrti? Nebo bude vše posouzeno jako nutná obrana?

Ti, kteří o tom budou rozhodovat, na to nebudou mít zlomky sekundy jako obránce, ale dlouhé hodiny a dostupnost informací, které obránce v daném okamžiku k dispozici nemůže mít. Přesto je okamžité rozhodnutí, co udělat, pro obránce nutností a leckdy i podmínkou přežití. Nedělejme si iluze, že zloděj není ochoten a rozhodnut použít v případě potřeby vůči kterémukoliv obyvateli vykrádaného bytu či domu násilí a je k tomu i patřičně vybaven. Byť třeba „jen“ kovovým páčidlem.

Při současné právní úpravě rozhodně dojde k tomu, že obránce bude (v případě, že útok odvrátí za použití násilí) dlouhou dobu vyšetřován, případně obviněn. Již jen to, že může být obviněn z trestného činu a v tomto stavu bude setrvávat několik měsíců, se podepíše na jeho psychickém stavu bez ohledu na konečný výsledek vyšetřování. Dopady na toho, kdo jen probuzen a v šoku z nezvaného hosta a použije podle vyšetřovatelů nepřiměřené násilí, mohou být i likvidační a to jak v rovině profesní, tak i v rovině osobní.

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.