sad-214977_960_720

„Ztracené děti“ pomáhají ztraceným dětem

0 73

V naší zemi je řada organizací, které se zabývají dětmi opuštěnými, nemocnými, postiženými, týranými nebo zneužívanými. Málokdo ale ví, že již čtyři roky funguje na Praze 9 občanské sdružení Ztracené děti, jehož cílem je hlavně pomoc při hledání dlouhodobě pohřešovaných dětí. Organizace se podílí nejen na hledání ztracených dětí, ale pomáhá také rodičům v jejich těžké situaci. Kromě psychologické pomoci poskytuje organizace také materiální pomoc rodinám obětí. Dalšími oblastmi činností sdružení jsou prevence dětských útěků a únosů i prevence kriminality pro děti a mládež.

Jedním z hlavních cílů sdružení je vybudovat veřejně dostupnou databázi ztracených dětí. „V současné době je naše databáze v realizaci. V brzké budoucnosti budeme používat počítačový program, který dokáže zrekonstruovat podobu dítěte i po mnoha letech a umí tak odhadnout jeho současnou podobu,“ říká tajemnice Ztracených dětí Silvie Hájková.

Významným projektem je také vybudování celorepublikové sítě tzv. dobrovolných pátračů. Jedná se o proškolené členy sdružení, kteří se v případě potřeby zapojí do pátracích akcí. Jsou to často bývalí příslušníci policie, armády, hasičského sboru, členové Červeného kříže, záchranáři, psovodi nebo zdravotníci. „Pátrači“ prošli výcvikem a pravidelně se účastní společných cvičení. Pro policii je jejich pomoc velmi vítaná

A kde se může se Ztracenými dětmi setkat veřejnost? „V říjnu 2012 jsme se účastnili cvičení OBORA 2012. V prosinci 2012 jsme uspořádali ve spolupráci s Červeným křížem kurz první pomoci. A 19. ledna 2013 se naše sdružení představilo v Nákupním centru Letňany v rámci prezentace naší partnerské školy Meridian International School Prague,“ shrnuje S. Hájková.

V současné době spolupracují Ztracené děti s řadou neziskových organizací, poradenských center i vzdělávacích zařízení. Jsou v kontaktu i s podobnými zahraničními organizacemi v řadě zemí Evropy i USA. „Partnerem sdružení se stala i městská část Praha 9 – Kbely. Na Praze 9 také chystáme akce v rámci prevence kriminality pro školky, základní školy i domovy seniorů,“ upozorňuje tajemnice Ztracených dětí.

Silvie Hájková na závěr dodává: „Vyzýváme všechny občany, kterých se tato problematika dotýká nebo někdy v minulosti dotkla, ať se na nás s důvěrou obrátí. Stejně tak budeme rádi, pokud se budete chtít stát našimi členy, dobrovolnými pátrači nebo přispějete na náš účet. Veškeré potřebné informace o naší organizaci najdete na www.ztracene-deti.cz.“

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.