nova

Reportáž Nova

0 81

Dle reportáže TV NOVA ze dne 12.6.2016 se každý 5. zdravotník se stal terčem fyzického napadení pacientem, nebo jeho doprovodem.

Z průzkumu, který byl intenzivně prováděn dva roky, vyplynulo, že každý pátý zdravotník byl někdy fyzicky napaden. Jen pouze asi 10% zdravotnického personálu se s napadením na pracovišti nesetkala. 71,5 % zažilo výhružky a nadávky a 18,5 % bylo fyzicky napadeno, z toho celých 9% střelnou zbraní.

Nejčastěji jsou napadány zdravotní sestry, neboť jsou v nejužším kontaktu s pacienty, kteří většinou útočí pod vlivem alkoholu, či drog. Útokům čelí i záchranáři, když žena napadla statného záchranáře a prorazila mu ušní bubínek.

Obecně napadení na zdravotníky oproti dřívějšku stouplo a to většina případů není hlášena. Verbální napadená je hlášeno jen ve 3% případů a fyzické ve 30% případů.

Na tyto útoky již před dvěma lety reagovala společnost I. B. S. A. – czech, která vytvořila vzdělávací projekt „Akademie lékařské obrany“, kde učí lékaře a zdravotnický personál, jak předcházet konfliktním situacím a útokům ze strany pacientů a návštěvníků lékařských zařízení. Zdravotnický personál se dále učí profesní sebeobranu na pracovišti. Bohužel jak tvrdí ředitel společnosti I.B.S.A. – czech, Pavel Caprata, na výcvik a školení zdravotnického personálu nemají lékařské zařízení vyčleněné finance a kraje nechtějí bezpečnost zdravotnického personálu podpořit. „Volají nám z nemocnic a jiných lékařských zařízení, že o našem projektu Akademie lékařské obrany slyšeli od svých kolegů z jiných nemocnic, kde jsme projekt realizovali a rádi by ho aplikovali na svých pracovištích, ale nemají na tuto aktivitu finance“ V několika nemocnicích, nebo ordinacích ročně společnost I.B.S.A. – czech proškolí personál zdarma, ale jak říká ředitel společnosti Pavel Caprata „Musíme platit kvalitní instruktory, lektory a psychology, takže větší část kurzů musí probíhá komerčně“.

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.