Facebook bude muset v Německu omezit zpracování dat uživatelů

0 13

Šéf Spolkového kartelového úřadu Andreas Mundt dal Facebooku 12 měsíců na to, aby bez souhlasu německých uživatelů přestal vyhodnocovat dohromady data, která o nich získal na různých platformách. Firma se patrně proti rozhodnutí odvolá.

Mundt připomněl, že Facebook sbírá data o uživatelích z mnoha různých zdrojů a platforem – ze samotné sociální sítě, z aplikací jako WhatsApp nebo Instagram, které koncernu patří, a také třeba z řady webových stránek, které jeho uživatelé navštíví. Všechna data pak Facebook sloučí, přiřadí k příslušnému facebookovému kontu a společně vyhodnocuje.

To se nyní má změnit. Facebook sice bude moci nadále sbírat o uživatelích různá data, ale v „budoucnu bude moci tato data dávat dohromady jen pod podmínkou, že s tím uživatel bude skutečně souhlasit“. Dnes takovou možnost nemá.

„Uděláme u Facebooku do budoucna jistý druh vnitřní dekartelizace dat,“ poznamenal Mundt, podle něhož nebude mít společnost možnost vyloučit uživatele, kteří se slučováním dat nebudou souhlasit.

Možnost kartelovému úřadu takto rozhodnout podle něj dává to, že Facebook má v Německu dominantní postavení na trhu. V zemi je podle něj 23 milionů lidí, kteří síť užívají každý den, což představuje tržní podíl 95 procent. Facebook sám tvrdí, že má silné postavení, nikoliv však ovládající trh.

Finanční pokuty zatím německý antimonopolní úřad Facebooku dávat nechce. Ale pokud by se společnost jeho rozhodnutí protivila, tuto možnost má. Do čtyř měsíců má Facebook navrhnout koncept změn, s nímž pak kartelový úřad musí vyjádřit souhlas.

Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/internet/facebook-a-data-uzivatelu.A190207_105301_sw_internet_vse

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.