115

Přednáška poradí seniorům, jak se vyhnout nebezpečí

0 207

Z médií se na nás neustále valí zprávy o různých případech napadání, okrádání a týrání seniorů nebo podvodech na nich. Ale jak se mohou senioři těmto situacím vyhnout nebo ubránit? S tím jim chce poradit nový projekt České komory detektivních služeb, který se bude zabývat prevencí kriminality pro seniory.

Česká komora detektivních služeb (ČKDS) je občanské sdružení, které sdružuje fyzické a právnické osoby, podnikající v detektivních službách. Kromě přípravy kurzů pro seniory spolupracuje také s neziskovou organizací Ztracené děti, která pomáhá při hledání pohřešovaných dětí.

Autorem nápadu na přednášky pro seniory je Zdeněk Vondrák. „Poprvé mě tato myšlenka napadla, když jsem psal absolventskou práci na téma bezdomovectví. Při jejím psaní jsem překvapivě zjistil, že mezi bezdomovci je také mnoho starých lidí. Dnes už sice není tento problém tak akutní, ale zase se objevily jiné problémy seniorů,“ vysvětluje. Proto začal společně s prezidentem ČKDS Pavlem Capratou připravovat projekt preventivních přednášek pro seniory.

První přednášky se uskuteční na přelomu března a dubna. Díky spolupráci s městskou částí Praha 9 se odehrají ve Kbelech a okolí. „Později bychom chtěli nabízet přednášky dalším úřadům, ale i firmám, které jsou zapojeny v ČKDS,“ nastínil další plány Zdeněk Vondrák.

Komora bude nabízet přednášky na tři témata. Prvním bude bezpečnost bydlení, pak osobní bezpečnost a také finanční gramotnost, která pomůže seniorům, aby nenaletěli na triky různých podvodníků. „Přednáška by měla trvat přibližně hodinu, po ní by měla následovat diskuse. Pochopitelně se budu snažit zapojit seniory do diskuze co nejvíce, jinak by to ani nemělo smysl,“ doplňuje Vondrák.

Úvodní přednášky, které se právě chystají, budou právě na téma bezpečnost bydlení. Lektor se v nich bude snažit seniorům vysvětlit, jak zkvalitnit bezpečnost bydlení, ať už ve vlastních bytech, ale i v hospicích nebo domovech seniorů. „Hlavní je dostatečně zabezpečit bydlení, aby už na první pohled působilo zajištěně a nepřitahovalo pozornost. Stačí k tomu např. panoramatické kukátko nebo kvalitní dveře,“ vysvětluje Zdeněk Vondrák.

Předběžné termíny přednášek jsou 21. března, 11. a 24. dubna. Senioři budou o jejich konání informováni prostřednictvím městského úřadu Prahy 9.

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.