BA4

Kdo mě to hlídá?

0 136

Tváří se nezúčastněně, ale sleduje a monitoruje situaci. Tváří se klidně, ale tělo i mysl má ve střehu. Tváří se neutrálně, ale je ozbrojen a na svého klienta nedá sáhnout… To je osobní strážce!

  

Bodyguard – osobní či tělesný strážce – se objevuje léta po boku politiků, celebrit a víc a víc provází vlivné osoby – hlavně podnikatele. Může si ho ale najmout každý, komu hrozí nebezpečí. Je omyl se domnívat, že takový muž či žena se chová jako „ti“ z akčních filmů! Bodyguard je kliďas a…  A dál?

 

Plánování a rutina

Má bodyguard pud sebezáchovy? „Jinak. Ve vypjatých situacích se pozná, kdo je bodyguardem pro peníze, kdo z dobrodružství, a kdo z přesvědčení. Ano, osobní strážce je ten, kdo má v případě nebezpečí chránit klienta i vlastním tělem. Dojde-li ale k útoku na chráněnou osobu, pak strážce asi někde pochybil. Něco přehlédl, špatně naplánoval, nevšiml si… Pokud neunikly informace přímo od klienta,“ míní Pavel Caprata, jednatel a ředitel I.B.S.A. – czech (International Bodyguard and Security Agency), viceprezident České komory detektivních služeb a člen mezinárodní policejní asociace VIP IPA. Sám osobní strážce, ale i jejich školitel a lektor.

Z toho je zřejmé, že ta práce žádá čas, a její základ spočívá v přípravě. Buďme konkrétní, má-li mít střežená osoba plánovanou schůzku v restauraci, co to znamená? „Především zjistit s kým a o čem se bude jednat, vyhodnotit hrozby a rizika, pak do té restaurace zajet a prohlédnout ji, vybrat a rezervovat stůl, prohlédnout personál, vytipovat příjezdové trasy, zajistit parkování a nejkratší cestu klienta do restaurace z vozu, připravit únikové cesty,“ popisuje Pavel Caprata. Tak? Půlhodinové „sezení“ klienta s někým, jsou pro bodyguarda minimálně dva dny práce.

 

Akční hrdinááá

„O doprovod akčního typu jde v této branži v deseti procentech zakázek,“ míní ředitel I.B.S.A. – czech, dříve kriminalista. Stejně to vidí i kolegové z této sféry. Ti z prestižních agentur připouštějí, že mnozí zájemci o práci tělesných strážců jsou ale „poučeni“ akčními filmy, a sázejí jen na muskulaturu. Chtějí být ostří. Mnozí se spíš hodí na barové vyhazovače, než na osobní strážce, který má konfliktům předcházet, nikoli je vyhledávat! Odborníci míní, že tak 10% z uchazečů o post badyguarda je schopno projít výcvikem…

 

Důvěra, mlčenlivost a nechuť

Bodyguard vyloží před zákazníkem karty. Co může, co ne, za jakých podmínek, za jakou cenu etc. Ale ne každý klient kápne božskou. Co když je ničema? Zkušený šéf strážců to pozná, ale… „Při první schůzce si řekneme vše o míře nebezpečí, zda je opakované, zde má jít o osobního strážce přiznaného nebo skrytého, o představách klienta… pak už záleží na něm. My spoléháme, že mluví pravdu! Ovšem v případě pochybností ho odmítnu,“ přizná Pavel Caprata s tím, že když po sepsání smlouvy hlídaná osoba nespolupracuje (mění harmonogramy, ignoruje povely bodyguarda…)lze ji vypovědět. „To udělám i kdybych se dozvěděl, že ten člověk páchá trestnou činnost. Přiznám, klienta jsem odmítl víckrát,“ dodává muž, který se od mládí zabývá boxem, bojovými sporty, kondiční kulturistikou a jeho koníčkem je střelba a zbraně všeobecně.

Nezřídka se stává, že o osobním strážci (třeba) podnikatele nevědí jeho podřízení, kolegové, přátelé, někdy ani širší rodina. Jak se toho docílí? Jednoduše. Strážce nastoupí do firmy jako asistent sledovaného nebo konzultant. Případně vystupuje jako známý či právník. Možné je i strážení rodiny ohroženého z dálky. Je to složitější a dražší.

 

Náš nový strýček?

Stane se, že se osobní strážce musí na čas stěhovat do domu klienta, aby mohl otevřeně hlídat jak jeho, tak případně členy rodiny. To je pak všem představen. Pravdou je, že se často uklidní hlavní ohrožená osoba, ale okolí znervózní. Teprve pak si příbuzní uvědomí, že situace je vážná… A propos, vaří se poté v domácnosti dle chuti bodyguarda? „De facto se stávám já, nebo moji lidé, členy domácnosti, takže i k našim chutím se přihlíží,“ jsou slova Pavla Capraty, který doplňuje, že v případě dlouhodobých sledování se při střežení střídá víc kolegů, to proto, že i bodyguard může zapadnout do všední rutiny a ztratí bdělost. Proto by měl také absolvovat opakovaně speciální kurzy strážců, detektivů etc.

Víte, že si lidé vybírají strážce i dle vizáže? Klasický požadavek: mladý, elegantní, dobré společenské chování, fyzicky zdatný – tak 100 kg, alespoň 185 cm vysoký. Někdy je požadavek i na barvu vlasů. Vše se přizpůsobuje situaci. Kam dá strážce zbraň, má-li jako plavec provázet klienta v moři, to je otázka, ale mnozí jezdí s chráněnou osobou na lyžích, hrají golf… Speciální zdatnosti nejsou problém.

 

Dámy mají rozmary, adolescenti drzost…

Ženy se hůř strážci podřizují a vystupují častěji z pozice: „já vás platím, vy mě budete poslouchat“. Muž je prý pro tělesné strážce spíše partner, a lépe se s ním spolupracuje. „Ženy někdy chtějí po osobních strážcích třeba nošení tašek, ale když vláčí bodyguard igelitku, nemůže rychle sahat po zbrani, teleskopickém obušku… Je to zlehčeně řečeno, ale je to tak,“ směje se omluvně ředitel I.B.S.A. – czech.

Je nutné připomenout, že vždy záleží na typu hlídání. Něco jiného je

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.