sad-214977_960_720

Ztracené děti

0 336

Předseda správní rady pan Pavel Caprata se podílel na vzniku článku, který byl napsán v návaznosti na případ ztracené Míši.

V Česku se ročně ztratí 5 tisíc dětí: Co dělat, když zmizí vaše dcera či syn?

Už 17. den pohřešuje rodina dvanáctiletou Míšu, která zmizela zřejmě na cestě do školy. Nyní to vypadá, že speciálně vycvičený pes konečně zachytil její stopu. Je možné, že Míša nastoupila k někomu do auta. Podle Nadačního fondu Ztracené děti se v Česku ročně ztratí kolem pěti tisíc dětí. Pohřešovaný potomek znamená pro každou rodinu velké psychické trauma. Co dělat, pokud se tato noční můra stane i vám?

Kolik případů končí tragicky?

„Každým rokem se v České republice ztratí kolem 5000 dětí. Naštěstí se většina z pohřešovaných dětí najde v pořádku,“ řekl Blesk.cz předseda správní rady Nadačního fondu Ztracené děti Pavel Caprata a dodal: „Dalo by se říci, že tragicky končí přibližně jeden až dva případy za 2–3 roky.“

Podle fondu naštěstí počet pohřešovaných dětí a rok od roku klesá. Někteří odborníci však tvrdí, že klesá z důvodu nižší porodnosti v České republice a lze tedy očekávat, že se vzrůstající porodností porostou i počty pohřešovaných dětí.

Deset procent unesených dětí

Více než 90 % dětí utíká dobrovolně, většinou tito chroničtí „útěkáři“ mizí opakovaně z dětských domovů, ústavů nebo od pěstounů. Z dětských domovů a ústavů utíkají spíše mladiství ve věku od 14 do 17 let.

„Zbývajících deset procent tvoří děti, které jsou uneseny, a to zpravidla jedním z rodičů, např. do zahraničí, nebo se jedná o oběti trestného činu,“ vysvětluje pan Caprata.

Hlavním důvodem jsou problémy v rodině (46 %).  Dalších 40 % tvoří děti týrané, zneužívané nebo zanedbávané. 14 % dětí utíká z domova kvůli osobním problémům nebo problémům ve škole.

Ztratilo se vám dítě předškolního věku?

Pokud se vám ztratilo dítě v předškolním věku, radí odborníci následující postup:

  1. Ztratilo se doma?
  • Neprodleně zkontrolujte místa, kde hrozí nebezpečí úrazu (bazén, odpadní jímka apod.).
  • Dále projděte byt, dům, zahradu, zda se někde neschovává.
  • Kontaktujte Policii ČR.
  1. Ztratilo se vám v nákupním centru?
  • Kontaktujte místní informační službu či ostrahu.
  • Kontaktujte Policii ČR.
  1. Ztratilo se na rušné ulici, v prostředku hromadné dopravy, na dětském hřišti nebo na neznámém místě v přírodě či městě? Zmizelo přes noc či máte podezření, že se ocitlo v nebezpečí?
  • Volejte neprodleně Policii ČR na linku 158, či kontaktujte nejbližší policejní stanici.

Ztratilo se vám dítě školního věku?

Pokud se vám ztratilo dítě ve školním věku, radí odborníci následující postup:

  1. Nebere svůj mobilní telefon, či se zpozdí s návratem domů?
  • Nejdříve projděte byt, dům, zahradu, zda již není doma.
  • Obvolejte své rodinné příslušníky, příbuzné, sousedy, kamarády dítěte či rodiče těchto kamarádů s dotazem, zda tam Vaše dítě není, nebo nevědí o jeho pohybu.
  • Zavolejte do školy, zda není na nějakém kroužku či jiné nenahlášené školní aktivitě. Kontaktujte vychovatele, trenéry, kteří mají vaše dítě na starosti při mimoškolních aktivitách.
  • V rámci možností zkontrolujte kalendář, zda dítě nemá nějakou akci mimo běžný rámec. Například schůzku s prarodiči, výlet s kamarády atd. Projděte trasu do školy, zda se nezpozdilo či nezranilo po cestě domů.
  • Je třeba si uvědomit, že kontaktování policie by se nemělo oddalovat. Kontaktujte tedy policii, jakmile zjistíte, že se vaše dítě ztratilo. Volejte Policii ČR na linku 158, či kontaktujte nejbližší policejní stanici.

Kdy kontaktovat policii?

„Policii kontaktujte, jakmile zjistíte, že se dítě ztratilo, u pohřešování dítěte mohou rozhodovat minuty, vyvarujte se pozdního oznámení. V případě potřeby může policie oslovit nás a my se zapojíme do pátrací akce s našimi dobrovolnými pátrači,“ radí Caprata z nadace Ztracené děti.

Co sdělit policii?

  • Poskytněte policii detailní popis vašeho dítěte včetně oblečení a zvláštních znamení (jizvy, tetování, mateřská znaménka).
  • Předejte policii aktuální fotografii vašeho dítěte v odpovídající kvalitě, informace o jeho zdravotním stavu a užívaných lécích.
  • Informujte policii o okolnostech zmizení dítěte, kdy a kde, popř. s kým jste jej naposledy viděli.
  • Sdělte policistům jména a kontakty na nejbližší kamarády svého dítěte.
  • Sdělte policistům, jaké má vaše dítě zvyky, zájmy a záliby.
  • Policii uveďte jen pravdivé a nezkreslené informace, v žádném případě informace nezatajujte, i sebemenší detail může být významný pro pátrání včetně změn v chování dítěte před jeho zmizením.
  • Zamezte přístupu sousedů, známých a dalších osob mimo rodinu do domu nebo bytu, odkud se dítě ztratilo do doby, než policie provede šetření na těchto místech.
  • Buďte neustále na příjmu, aby vás policie mohla bez problémů kontaktovat.
  • Pohřešování dítěte představuje pro každou rodinu velké psychické trauma, máte proto možnost využít služeb policejního psychologa, nebo můžete kontaktovat neziskové organizace pomáhající lidem v obtížných životních situacích.

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/446038/v-cesku-se-rocne-ztrati-5-tisic-deti-co-delat-kdyz-zmizi-vase-dcera-ci-syn.html

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.