Jak se postavit k nevěře
— 17.4.2019Zjistil/a jste právě, že Vás váš partner podvedl? Mám pro Vás několik tipů, jak se k tomu postavit. Rozvod Jestliže jste…
Modrá velryba neboli Tichý dům, Moře velryb či Vzbuď mě ve 4:20 je fenomén nebezpečné online hry šířící se na sociálních sítí pravděpodobně z Ruska nebo jiné země bývalého Sovětského svazu. Princip hry spočívá v bezvýhradném plnění 50 úkolů, které zadává tzv. kurátor. Většina úkolů tkví v překonávání „pudu sebezáchovy“, vyvolávání psychózy, sebepoškozování a v krajním případě končí sebevraždou, což je posledním úkolem hry – skočit z vysoké budovy. Snaha odstoupit ze hry má být přitom trestána vydíráním.
S hrou je spojován trend zvýšeného výskytu sebevražd dětí a mladistvých. Zatímco žádné z úmrtí nebylo definitivně spojeno s Modrou velrybou, je s ní naopak spojeno velké množství fotografií sebepoškozování šířících se internetem. Termín „Modrá velryba“ odkazuje podle všemu k sebevražednému chování plejtváků obrovských.
Za tvůrce hry je označován Filip Budeikin, známý spíše pod přezdívkou Filip Lis, takzvaný Lišák, administrátor skupiny s názvem F57 na sociální síti VKontakte. Ten hru údajně zhruba v roce 2013 vymyslel jako způsob zvýšení efektivity zmiňované skupiny. Lišák Filip se nachází ve vazbě a čelí obvinění z trestného činu napomáhání k sebevraždě.
V únoru letošního roku se v médiích začali objevovat zprávy o pokusech malých dětí o sebevraždu. Ruská bezpečností služba FSB zavedla novou databázi, která slouží k shromáždění informací o sebevraždách dětí a teenegerů a měla by pomoci odhalit tendence teenagerů si sáhnout na vlastní život. Dle zprávy ruského listu Novaja Gazeta bylo v lednu zjištěno, že denně se na ruských sociálních sítí objeví 4 tisíce hashtagů související s hrou Modrá velryba.
V březnu 2017 ruské úřady vyšetřovaly přibližně 130 samostatných případů sebevražd spojovaných s tímto jevem. O hře již informovala mnohá česká média, kdy svou zprávu o potenciálním nebezpečí vydala i Policie ČR. Nicméně podle poznatků manažera pro internetovou bezpečnost Seznamu.cz Martina Kožíška hra ve skutečnosti neexistuje a jedná se pouze o hoax (neboli podvod či mystifikaci), který je i přesto nebezpečný.
Na toto tvrzení ale reagovala mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová, která zdůraznila, že po důkladném zmonitorování sociálních sítí se tato hra opravdu vyskytla na území České republiky a je branná jako vážná hrozba pro českou mládež.
Přidat komentář
You must be logged in to post a comment.