poměnka

Dnes je poměnkový den

0 148

Už více než 16 měsíců pátrá policie po Michaele Patricii Muzikářové z Ústí nad Labem. Holčička není jediným pohřešovaným dítětem z Ústeckého kraje, jež se nepodařilo najít. Dlouhé roky kriminalisté hledají těla dvou malých chlapců, řekl ČTK vedoucí druhého oddělení odboru obecné kriminality krajské policie Tomáš Kohout. Pátek 25. května je mezinárodním dnem pohřešovaných, v České republice nese název pomněnkový.

Dva hochy policie marně hledá dlouhé roky. V březnu 2005 spadl do rozbouřeného přivaděče u Chomutova tehdy osmiletý Jan Štefuca. V roce 2012 zmizel v potoce v ústecké čtvrti Předlice devítiletý Patrik Tuťo. “Přes dlouhotrvající pátrací akce se doposud nepodařilo nalézt ani jedno z těl,” řekl ČTK Kohout. Oba chlapci jsou stále v policejních databázích.

V databázi pohřešovaných je i Michaela Muzikářová. Zmizela loni 11. ledna, měsíc před svými třináctými narozeninami. Školačku se nepovedlo najít, přestože na případu pracoval speciální tým, kriminalisté vyslechli stovky lidí, prověřili tipy od veřejnosti, prohlédli dlouhé hodiny kamerových záznamů.

“Případem se dál zabýváme, pokud jde o relevantní poznatky, okamžitě je prověřujeme,” doplnil Kohout. V případu Michaely měla policie jediného podezřelého, partnera dívčiny matky, který tři týdny po zmizení dívky spáchal sebevraždu. Už dříve policie řekla, že hledá spíš tělo dívky, které je podle ní někde na trase z Ústí do Plzně.

Při pátrání po pohřešovaných dětech jsou podle Kohouta důležité co nejrychlejší a nejpřesnější informace. “Důležitá je fotografie, zvláštní znamení a oblečení, ve kterém bylo dítě naposledy spatřeno. Potom kde bylo spatřeno naposledy.Pokud má mobilní telefon, trasa, po které se obvykle pohybovalo. Informace o kamarádech, popřípadě příbuzných. A poslední dobou jsou to i profily na sociálních sítích,” vysvětlil Kohout.

Od roku 2010 mají policisté k dispozici status Dítě v ohrožení, což je Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech. Funguje jako systém včasného varování v případech, kdy může být v ohrožení život nebo zdraví pohřešovaného dítěte. Informace o pohřešovaných se dostávají na veřejnost díky médiím v řádech minut. “Je to velmi účinný systém, který pomáhá k brzkému vypátrání osoby. Zvláště díky médiím jsme spokojeni,” doplnil kriminalista.

Policistům v Ústeckém kraji od loňska pomáhá skupina trénovaných dobrovolníků složená především z hasičů a policistů. Kriminalisté už jejích služeb využili čtyřikrát hlavně v pátrání v nepřístupném terénu.

“Jsou to lidé fyzicky i psychicky zdatní, jsou odolní vůči zátěži, mají několik tréninků, cvičení. Je tam výhoda v jejich organizovanosti, výhoda že mají vlastní vybavení a jsou schopni se sami dostat na místo. Byli i zařazeni a jsou součástí integrovaného záchranného systému,” dodal Kohout.

Pomněnkový den připomene mezinárodní den pohřešovaných dětí. Nadační fond Ztracené děti letos pořáda dne 26.května 2018 již šestý ročník Pochodu pro pohřešované děti, který se uskuteční startem z vlakového nádraží Stránčice ve dvanáct hodin a jeho konec bude na zámku Berchtold, kde proběhne Velký dětský den.

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.