Útočník na Slovensku střílel po romských zahradnících

0 16

Policisté z Banské Bystrice vyšetřují případ útočníka, který z balkonu panelového domu střílel po skupině mužů sekajících trávu. Prošetřují i podezření na zločin z rasové nenávisti. Někteří ze zaměstnanců zahradnické firmy jsou totiž Romové.

Incident se stal v pondělí 25. června krátce po druhé hodině odpolední.

„Na pravé ruce jsem cítil štiplavou bolest. Myslel jsem si, že je to kamínek, který vylétl od kolegovy sekačky. Stroje už však byly vypnuté, měli jsme už po práci. Podívali jsme se na panelák a v osmém poschodí byla žena a dva muži. Stříleli po nás,“ řekl postřelený Vladimír Janata slovenskému deníku Pravda.

On a další čtyři muži, kteří sekali trávu na sídlišti Sásová v Banské Bystrici, pracují pro místní zahradnickou společnost.

Když do domu přišli přivolaní policisté, útočníci z balkonu začali zase střílet. „Potom vytáhli vlajku s hákovým křížem,“ uvedl Janata.

Jeden z mužů střelbu nahrál na mobilní telefon. Na nahrávce je vidět muže stojícího na balkoně s nacistickou vlajkou a vzduchovkou. „Muži na nás něco vykřikovali už předtím, ale nevěnovali jsme jim pozornost. Náboj měl trefit některého z Romů,“ myslí si autor nahrávky Zlatko Vörös.

Policie se nezabývá jen střelbou, ale i podezřením z extremismu. „Vyšetřovatel protiextrémistické jednotky NAKA zahájil trestní stíhání ve věci přečinu projevu sympatie k hnutí směřujícímu k potlačení základních práv a svobod,“ řekl mluvčí policie Michal Slivka. Server Noviny.sk uvedl, že je útočník v policejní cele.

Rasově motivovaný čin 

„Někomu zřejmě překážel hluk, které sekačky vydávají. Třikrát vystřelil do našich zaměstnanců. Jednoho pracovníka střelil do ruky. Měl štěstí, že si dnes vzal pevnější zimní rukavice,“ řekl ředitel zahradnické firmy Ivan Šabo. „Část zaměstnanců našeho podniku jsou Romové, kteří jsou často terčem útoků. Už po nich například házeli vejce nebo na ně lili vodu,“ doplnil Šabo.

Podle primátora Banské Bystrice Jána Noska mohlo jít i o rasově motivovaný čin. „Věřím, že se orgánům činným v trestním řízení podaří tento odsouzeníhodný případ co nejdřív vyšetřit a viníka potrestat, aby se podobné situace neopakovaly,“ reagoval Nosek.

Zkušenosti s útoky má podle deníku Pravda i Ladislav Duda, který ve firmě pracuje patnáct let. „Lili po mně vodu z osmého poschodí, házeli po mně odpadky a dokonce i shnilá rajčata,“ řekl Duda.

Sousedi muže, který střílel, tvrdí, že v bytě žije sám. „Žije tu deset let. Nevím o tom, že by sympatizoval s nějakou fašistickou stranou,“ řekla obyvatelka domu.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/muz-rom-strelba-baska-bystrica-sekac-hakovy-kriz-f6i-/zahranicni.aspx?c=A180627_134503_zahranicni_kuce

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.