Diplomatické spory kvůli ruským kyberútokům pokračují, ozvala se Riga

0 9

Přestřelka mezi Ruskem a dalšími státy kvůli údajným hackerským útokům nekončí. Velvyslankyně Nizozemska v Moskvě v pondělí uvedla, že země nehodlá na svém území tolerovat porušování mezinárodního práva ze strany Ruska. Ruskou rozvědku už mezitím obvinilo z kybernetických útoků také Lotyšsko.

Nizozemskou velvyslankyni Renée Jonesovou-Bosovou si předvolalo ruské ministerstvo zahraničí. Moskva si na schůzce stěžovala na kampaň doprovázející vyhoštění čtyř údajných ruských špionů z Nizozemska, kterou Rusko považuje za protiruskou a dezinformační.

Jonesová-Bosová na jednání řekla, že Nizozemsko bude chránit zájmy všech mezinárodních organizací, které se nachází na jeho území. „Na schůzce jsem uvedla, že Nizozemsko je zodpovědné za mezinárodní organizace, které se nacházejí na jeho území, včetně Organizace pro zákaz chemických zbraní… Dali jsme jasně najevo, že porušování mezinárodního práva musí přestat,“ cituje velvyslankyni agentura TASS.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí v Moskvě prohlásil, že čtveřice ruských „specialistů“ přiletěla do Haagu na rutinní služební cestu. Technologie, které jim nizozemské úřady zabavily, měly podle prohlášení ruské diplomacie sloužit k testování informačního systému ruského velvyslanectví v Nizozemsku.

Moskva také upozornila, že nizozemské úřady nevznesly vůči čtyřem Rusům žádná obvinění právě proto, že účel jejich cesty byl Amsterdamu znám. Údiv Moskva vyjádřila i nad tím, že po vyhoštění mužů, kteří do země přicestovali na diplomatický pas, nenásledovaly další běžné diplomatické postupy, jako například předvolání velvyslance nebo protesty ze strany nizozemských činitelů.

Rusové útočili i na lotyšské instituce, tvrdí Riga

V pondělí se k obvinění přidalo také Lotyšsko. Podle něj GRU provedla v posledních letech několik kybernetických útoků na lotyšské státní struktury, včetně zahraničněpolitických a obranných institucí. Oznámil to lotyšský úřad na ochranu ústavy, což je vnitřní kontrarozvědka.

„GRU je jednou z nejaktivnějších zahraničních tajných služeb, která stále intenzivněji pracuje proti západním zemím včetně Lotyšska,“ oznámil lotyšský úřad, podle nějž se ruská rozvědka v posledních letech snažila proniknout do informačních systémů některých státních institucí, ale i soukromých firem a médií. Cílem GRU bylo údajně získávat tajně informace od těchto subjektů.

Lotyšský úřad mimo jiné upozornil, že GRU využívá ke kybernetickým útokům elektronickou poštu. Obětem zasílá pro ně zajímavou zprávu, po jejímž otevření se spustí počítačový virus. Podobný hackerský útok byl v roce 2016 spáchán například na několik lotyšských státních činitelů, kdy se počítačový virus skrýval za elektronickým vánočním přáním.

Nizozemsko minulý týden uvedlo, že zmařilo pokus o kybernetický útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), jež sídlí v Haagu. Za hackerským útokem, který se stal v dubnu, podle Nizozemců stála ruská vojenská rozvědka GRU, jejíž čtyři údajní agenti byli po odhalení vyhoštěni. Ve stejné době ministerstvo spravedlnosti USA oznámilo, že obvinilo z kybernetických útoků sedm pracovníků GRU, mezi nimiž jsou i čtyři muži vyhoštění z Nizozemska.

OPCW v době dubnového útoku analyzovala vzorky nervově paralytické látky novičok, jež byla v březnu použita v jihoanglickém Salisbury při útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. Ruští agenti byli rovněž obviněni, že se pokoušeli dostat i k informacím o sestřelení malajsijského dopravního letounu, v jehož troskách v létě 2014 zahynulo nad Ukrajinou mnoho Nizozemců.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/rusko-nizozemsko-kyberutok-hackeri-gru-opcw-velvyslankyne-lotyssko-1kw-/zahranicni.aspx?c=A181008_181526_zahranicni_pmk

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.