applehodinky

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

0 31

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní spory mezi Saúdskou Arábií a jejími spojenci. Méně pozornosti se věnuje drobnému detailu. Rozšířená verze o vraždě nahrané hodinkami je technicky velmi nepravděpodobná.

Turecký list Daily Sabah v sobotu přinesl informace (s odkazem na zdroje blízké vyšetřování) o tom, že Turecko má přesvědčivé důkazy o vraždě opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího. Podle jejich verze byl Chášakdží mučen a zabit na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Tam novinář šel 2. října v doprovodu své snoubenky, která na něj čekala před budovou. Z té však novinář již nevyšel.

 Turecká strana vinila Saúdy ze zmizení. Saúdové tvrdí, že novinář konzulát opustil.

Noviny Daily Sabah však uvádí, že o vraždě jsou konkrétní důkazy: „Chášakdží před vstupem na konzulát zapnul nahrávací funkci svých chytrých hodinek Apple Watch,“ píše list. Hodinky nahrály výslech, mučení a vraždu. Tyto záznamy byly poté nahrány na jeho iPhone a iCloud.

„Poté, co si Saúdové všimli jeho hodinek, pokusili se je odemknout zadáním několika hesel a nakonec použili prst Chášakdžího k jejich odemknutí. Podařilo se jim však smazat jen některé z nahrávek,“ stojí dále ve zprávě.

Hodinky Apple Watch nelze odemknout prstem

Záběry z venkovních kamer, které Turecko zveřejnilo, ukazují celkem přesvědčivě, že Chášakdží skutečně vešel do budovy. Záběry nelze dokázat, že z ní nevyšel (absence důkazu není důkaz absence), ale jelikož Saúdové nejsou takový záznam schopni předložit a Turci jej nedokážou dohledat, je velmi pravděpodobné, že Chášakdží skutečně budovu neopustil.

Turecko také ukázalo na kamerových záznamech 15 mužů, kteří na konzulát přiletěli krátce předtím, a stejný den zase odletěli, což podporuje spekulace o plánovaném výslechu a následné vraždě.

Problematické ale je tvrzení o nahrávce Apple Watch. Nejsnáze lze vyvrátit onu větu o tom, že „agenti použili novinářův prst k odemknutí hodinek“. Senzor pro identifikaci prstu (TouchID) totiž má pouze telefon iPhone od verze 5S. Žádná z verzí Apple Watch tímto senzorem nedisponuje. Hodinky lze zabezpečit číselným kódem nebo odemknout spárovaným telefonem.

Synchronizace nahrávek je nepravděpodobná

Jestliže odemknutí prstem můžeme označit za jednoznačně vyvrácené, u dalších pochybností budeme používat spíše slovo „nepravděpodobné“. Tak tomu je u údajné synchronizace nahrávek z hodinek Apple Watch na telefon iPhone, který měla Chášakdžího snoubenka čekající před budovou ambasády.

Tyto a novější hodinky Apple Watch jsou sice vybaveny možností samostatného připojení přes GSM síť, tato funkce však podle Apple není v Turecku podporována (informace pochází z roku 2017, nepodařilo se nám najít žádnou informaci o tom, že by se od té doby něco změnilo).

Zůstává tedy synchronizace přes wi-fi nebo Bluetooth. Obě možnosti jsou možné, ale nepravděpodobné.

  • Bluetoothmá teoretický dosah i desítky metrů, v praxi to jsou maximálně jednotky metrů, zvláště když chcete přenášet data. Pokud nebyl iPhone hned za zdí místnosti, ve které byly hodinky, šance na úspěšnou synchronizaci jsou nízké.
  • Na wi-fi se hodinky Apple Watch připojí ve chvíli, kdy nemají Bluetooth připojení a najdou mezi dostupnými sítěmi takovou, ke které už se v minulosti připojily. Nepřipojí se k veřejným sítím bez hesla ani k sítím, které vyžadují přihlášení. Je jistě možné, že měl Chášakdží přístup na wi-fi síť ambasády. Podle CNN je to však nepravděpodobné, protože by to znamenalo pro novináře přinejmenším zbytečné bezpečnostní riziko, pokud považoval Saúdskou Arábii za nedůvěryhodnou.

Nakonec je tu i otázka nahrávek samotných. Většina aplikací synchronizuje záznam až po jeho nahrání a uložení. Je tedy nepravděpodobné (ale ne nemožné), že by existovalo více oddělených nahrávek, nebo že by byla celá událost zaznamenána, protože někdo by musel poslední nahrávku ukončit a tím uložit.

Alternativní vysvětlení: druhý iPhone, jiné zařízení nebo špionáž

Je tedy celkem zřejmé, že událost se nemohla odehrát tak, jak ji popsal Daily Sabah. To nutně neznamená, že nahrávka výslechu, mučení a vraždy Chášakdžího neexistuje. Nabízejí se přinejmenším tato alternativní vysvětlení.

  1. Jiné hodinky- Chášakdží měl s sebou jiné hodinky, nikoli Apple Watch. Třeba nějaké se systémem Android, které se umí připojit na mobilní internet. A které podporují odemykání prstem.
  2. Druhý iPhone- Chášakdží mohl mít v kapse druhý telefon, přes který samozřejmě hodinky mohly synchronizovat cokoli na iCloud.
  3. Další zařízení- nahrávky mohly vzniknout úplně jinak.

Právě třetí možnost se některým komentátorům jeví jako pravděpodobná. Je možné, že Turecko má jiné zdroje nahrávek, ale nechce je z různých důvodů jmenovat  Špionáž cizího velvyslanectví či konzulátu, jakkoli je lákavá, je obvykle vnímána jako narušení důvěry a může vést k mezinárodním diplomatickým konfliktům. Proto se mohly všeobecně známé hodinky Apple stát vhodným zařízením, na které „svést“ vznik nahrávky.

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.