pardubice

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

0 30

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je nedaleko stadionu Zlatá přilba od II. světové války nevybuchlá bomba, kterou bude nutné zneškodnit. Domovy by muselo opustit přes tři tisíce lidí.

Na západním okraji Pardubic se plánuje na pozemcích města velká výstavba rodinných domů. Než se však začne stavět, je nutné provést pyrotechnický průzkum. Oblast totiž bombardovali za druhé světové války Američané a Britové. A sondy naznačily, že jedna nevybuchlá bomba v zemi patrně zůstala.

„Při provádění magnetometrického měření byl nyní v této lokalitě, ve zhruba třímetrové hloubce, zjištěn odraz od kompaktního neznámého předmětu. Zda jde o nebezpečnou munici, nebo třeba o kus starého železa, napoví až ověřovací sonda. Pokud by v zemi skutečně byla nevybuchlá munice, muselo by být okolí nálezu v okruhu jednoho kilometru evakuováno a munice deaktivována a odvezena,“ uvedla mluvčí pardubického magistrátu Nataša Hradní.

Starosta příslušného pardubického obvodu Petr Králíček říká, že je poměrně velká šance, že evakuace nakonec nutná nebude.

 „Podle odborníků může jít třeba u kus traverzy nebo starý překlad. Šanci na bombu odborníci odhadují tak na deset procent, ale jasné je, že situaci nemůžeme podcenit. Verdikt se dozvíme v pátek, a pokud to bomba bude, tak vypuknou pravé manévry,“ uvedl Petr Králíček.

Rozhodnutí o evakuaci padne v pátek odpoledne

Politici a policisté jsou připraveni okamžitě informovat obyvatele v okolí místa nálezu pouličním rozhlasem, na webu města a policie, prostřednictvím sociálních sítí a médií. Případná evakuace by s největší pravděpodobností proběhla v sobotu v brzkých ranních hodinách.

„Pokud pyrotechnici nález munice potvrdí a bude muset nastat plánovaná evakuace podle krizových plánů, veřejnost se tuto informaci dozví nejpozději v pátek ve 14 hodin,“ uvedla Hradní a doplnila, že dříve nebude mít informace o nařízení evakuace ani samotná radnice.

„Odpovědnost za provedení zásahu bude mít Pyrotechnická služba Policie České republiky, a proto jediné relevantní informace bude v průběhu celého zásahu poskytovat výhradně tisková mluvčí policie, a to na policejním webu a na sociálních sítích policie,“ řekla Hradní.

O tom, že možnost evakuace existuje, informovalo město a policie záměrně v předstihu, přestože zatím není možné říci, co se v zemi skutečně ukrývá.

„Obyvatelé tak mají čas se na eventualitu evakuace připravit a naplánovat si například víkendový odjezd z Pardubic. Evakuace by se týkala zhruba 3 100 obyvatel. Pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí opustit Pardubice, by bylo zřízeno evakuační středisko v pardubické Aréně,“ dodala Hradní.

 

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.