Česko zasáhla vichřice

0 119

Česko v neděli večer a v noci na pondělí zasáhla bouře Fabien. Na desítkách míst kvůli popadaným stromům nejezdily vlaky, omezení jsou i na silnicích. Bez elektřiny je přes 60 tisíc domácností, nejvíce na Plzeňsku či Karlovarsku.

„K šesté hodině ranní evidujeme sto poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny je aktuálně 60 tisíc odběrných míst, přes noc se nám podařilo snížit ten počet na polovinu,“ řekla iDNES.cz v pondělí mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová.

„Podařilo se nám obnovit dodávky v částech Karlovarského a Plzeňského kraje, kde byla situace nejhorší,“ doplnila. ČEZ aktuálně řeší nejvíce poruch kromě Plzeňského také ve Středočeském kraji, dále pak na Moravě v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, kam se bouře v průběhu noci přesunula.

ČEZ hlásil v neděli večer 140 tisíc odběrných míst bez dodávek elektřiny. Nejsložitější situace byla v Plzeňském, Karlovarském, Středočeském kraji a Pardubickém kraji, přidával se Olomoucký. Společnost evidovala přes 120 poruch na vedení vysokého napětí, další stovky poruch na vedení nízkého napětí.

V jižních Čechách mělo podle firmy E.ON problémy s dodávkami energie 20 tisíc domácností, kolem 6. hodiny ranní to byla podle mluvčí společnosti Martiny Slavíkové už zhruba jen třetina. Nejvíce zasaženo bylo Jindřichohradecko.

Spadlé stromy zastavily dopravu mezi Střezimíří a Ješeticemi na hlavní trati z Benešova na Tábor. Stromy na koleje spadly také mezi Pískem a Putimí, Jindřichovým Hradcem a Kardašovou Řečicí, Budišovem u Třebíče a Studencem, Moravským Krumlovem a Ivančicemi, Kroměříží a Zdounkami, Jeseníkem a stanicí Lipová Lázně. Do trolejí strom spadl mezi Opavou a Děhylovem.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Radka Pistoriusová ráno portálu iDNES.cz řekla, že všechny hlavní tahy jezdí, provoz je zastavený pouze na čtyřech regionálních tratích. „Jediná větší trať, kde je ještě zastavený provoz, je mezi Plzní a Českými Budějovicemi, kde popadaly stromy mezi Strakonicemi a Katovicemi. Tato trať by měla být zprovozněna kolem osmé hodiny,“ uvedla.

Z regionálních tratí to byly úseky Čkyně – Volyně v jižních Čechách a Ostroměř – Lázně Bělohrad. „Ráno přibyly dvě tratě Popelín – Kamenný Malíkov na Vysočině a Mikulovice – Jindřichov ve Slezsku,“ doplnila Pistoriusová.

Kvůli spadlým stromům je omezený provoz také na řadě silnic. Ve Sviadnově na Frýdecko-Místecku narazila dodávka do spadlých drátů, nikdo nebyl zraněn.

Na Ostravsku najel nákladní vůz do spadlého stromu. Ve tříkilometrovém úseku mezi Prostějovem a Vyškovem na dálnici D46 vítr povalil dopravní značení do jízdních pruhů.

Meteorologové z ČHMÚ doporučují lidem, aby se při vichřici nezdržovali venku, zvláště poblíž stromů nebo neudržovaných objektů, ze kterých může vítr strhnout střešní krytinu. Lidé by se neměli vydávat do hor.

Bouře postupovala od západu na východ

V Praze hasiči zasahovali od nedělní 20. hodiny do pondělní 7. ráno u 30 událostí. „Jednalo se hlavně o popadané stromy na komunikace,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

V Praze večer silný déšť dočasně pozdržel tramvaje v Holešovicích, na Malé Straně, ve Vysočanech, u Vozovny Střešovice a na Malovance. Ve všech případech podle PID voda zaplavila výhybku.

Hasiči na Vysočině měli v neděli do 22:15 kolem 20 zásahů. Nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům, vítr je lámal téměř ve všech okresech kromě Jihlavska, řekl operační důstojník Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina.

„Jde to od západu na východ. Začalo to na Pelhřimovsku, Havlíčkobrodsko, Žďársko, pár událostí bylo i na Třebíčsku, jen se to celkem šikovně vyhnulo Jihlavsku, tam byl v souvislosti s větrem jeden výjezd,“ řekl operační důstojník hasičů. Očekává ale výjezdy hlavně ráno. „Až pojedou lidé do práce, až pojedou po okreskách, tak odhalí následky,“ dodal.

Na jižní Moravě hasiči v noci na pondělí kvůli silnému větru vyjížděli asi na 50 míst, většinou ke spadlým stromům a větvím na silnicích. Vichřice zanechala následky ve všech okresech kraje, vyplývá z přehledu zásahů.

Hasiči v Moravskoslezském kraji od nedělního večera vyjeli ke 153 událostem. Odstraňovali především spadlé stromy, při silném větru se nikdo nezranil. V Olomouckém kraji hasičský sbor likvidoval celkem 88 událostí, hlavně popadané stromy a větve. Evidoval při tom dva zraněné lidi.

Karlovarském kraji stála trať mezi Chebem a stanicí Marktredwitz, do spadlého stromu tam najel osobní vlak. Podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala byly od 19:00 v terénu desítky profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří odstraňují hlavně popadané stromy a větve ze silnic.

Ústeckém kraji vyjížděli hasiči k popadaným stromům hlavně na Lounsku, kde měli do 20:30 desítku výjezdů. V ostatních částech regionu řešili jednotlivé případy, řekl pracovník operačního střediska krajských hasičů. Železniční doprava stála například v Mutějovicích, kde osobní vlak vyčkával na zmírnění silných poryvů větru. Mezi Ústím nad Labem a Lovosicemi jezdily vlaky po jedné koleji.

Ve Středočeském kraji České dráhy přerušily provoz vlaků v úseku Lužná u Rakovníka a Rakovníkem. Vlak najel do stromu a havárie poškodila lokomotivu.

Některé výpadky mohou energetici opravit až ráno

V terénu byla v noci podle mluvčí ČEZ Holingerové stovky pracovníků poruchových čet i dodavatelských firem.

Všechny čety poruchové služby ČEZ, které byly včetně call centra výrazně posíleny, jsou podle regionální mluvčí ČEZ Michaely Jirovcové v terénu. „Většinou jde o krátkodobé výpadky, ale kvůli nebezpečí silného větru mohou některé výpadky trvat déle, protože naši lidé se nemusí na všechna místa za tmy dostat,“ uvedla.

„Ještě nikdy jsem něco podobného neviděl, v třešňové aleji u Josefova (u Sokolova) létají stromy přes silnici, v nedaleké Krajkové to kosí smrky v lese. Není vidět na silnici, létají popelnice, značky, všechno,“ uvedl občan Krajkové. Nejhorší situace je ve vyšších polohách, kde nejde elektřina už několik hodin. Výpadky elektrického proudu hlásí ale také okresní města Sokolov a Karlovy Vary.

Servisní pracovníci nemohou z bezpečnostních důvodů provádět terénní práce v noci a za bouře, takže k případným poruchám v terénu budou vyjíždět hned po svítání, pokud to počasí dovolí, dodala. Počet pracovníků jak v terénu, tak i na dispečinku a call centru zvýšila také společnost ČEZ Distribuce.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/silny-vitr-popadane-stromy-pocasi-d54-/domaci.aspx?c=A180923_211359_domaci_kuce

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.