Plzeňský soud řeší obchod se zbraněmi, podobné použili teroristé ve Francii

0 31

Václav Bureš z Plzeňska, známý jako organizátor pochodů nacionalistů, stanul před plzeňským krajským soudem. Státní zástupce ho viní z nepovoleného mezinárodního obchodu se zbraněmi a nedovoleného ozbrojování.

Podle obžaloby obchodoval i se stejnými typy zbraní, které používali teroristé při svých akcích ve Francii v minulých letech. Hrozí mu až osm let vězení.

Podle státního zástupce Jakuba Kubiase obžalovaný nakupoval na Slovensku samopaly a pistole, které dál prodával.

„Šlo o nákup 225 střelných zbraní, z nichž část byla znehodnocená a zbytek upravený na zbraně expanzně akustické,“ uvedl státní zástupce.

Takto upravené zbraně šlo používat jako takzvané plynovky, tedy zbraně, jejichž náboje jsou naplněné například dráždivými nebo slznými látkami.

Zbraně obžalovaný na Slovensku nakupoval od roku 2010 do dubna 2015 a pak je prodával dál. Většina zřejmě skončila v zahraničí.

Podle obžaloby některé zbraně kupoval na své jméno, jiné si nechával posílat v balících poštou nebo kurýrními společnostmi na členy rodiny i na jména lidí z České republiky, kteří o tom neměli ani tušení.

Dva z údajných odběratelů podle spisu prohlásili, že o zbraních nic netuší a ztrátu občanských průkazů hlásili na policii.

Podle státního zástupce zbraně považované na Slovensku za znehodnocené nesplňovaly požadavky na to, jak mají znehodnocené zbraně vypadat podle českého zákona z roku 2002. To se týkalo zejména samopalů typů Škorpion nebo SA 58.

Civilistům se zbraně neměly dostat do rukou

„Bylo mu známo, že způsob úpravy těchto zbraní pořizovaných jako expanzně akustické nesplňuje požadavky na úpravu zbraní,“ uvedl státní zástupce.

Jednoduše řečeno – zbraně byly upravené tak, že stále patřily do nejnebezpečnější kategorie zakázaných a speciálních zbraní, ke kterým se civilista vůbec nemá dostat.

Státní zástupce řekl, že Bureš neměl zbrojní průkaz pro tyto kategorie zbraní, ani povolení k jejich transferu v zemích Evropské unie. Obžalovaný měl zbrojní průkazy opravňující k nošení zbraní při výkonu povolání, ochranu života nebo zdraví, a měl licence pro půjčování nebo obchodování s takovými zbraněmi nebo střelivem.

„Bez povolení provedl zahraniční obchod s vojenským materiálem, sobě a jinému je opatřil bez povolení a přechovával hromadně účinnou zbraň a čin spáchal ve větším rozsahu. Opatřil si a bez povolení přechovával výbušninu v množství větším než malém,“ uvedl státní zástupce.

Znehodnocené zbraně ze Slovenska se dostaly do hledáčku evropských protiteroristických sil v roce 2015. Francouzští experti po několika teroristických útocích požádali slovenskou policii o identifikaci několika zbraní, které ve Francii použili teroristi.

Podle tehdejších zpráv se mělo jednat právě o samopal a automatické pušky původně znehodnocené na Slovensku, které se dostaly údajně přes Belgii až k teroristům.

Zdroj: https://plzen.idnes.cz/soud-obchod-se-zbranemi-pravicovy-extremista-vaclav-bures-pa2-/plzen-zpravy.aspx?c=A180923_232538_plzen-zpravy_vb

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.