vojáci n

Když mohou muslimové, tak my taky. Židé chtějí mít v bundeswehru rabíny

0 39

Židé jsou více než sedmdesát let od konce druhé světové války připraveni na znovuzavedení rabínů v německé armádě. Ve čtvrtek to prohlásil předseda německé Centrální rady Židů, podle kterého mohou vojenští rabíni přispět ke vzdělání všech vojáků v bundeswehru, a to bez ohledu na jejich náboženské vyznání. Podobnou žádost vznesli před týdnem i muslimové.

Podle předsedy německé Centrální rady Židů Josefa Schustera by měli vojenští rabíni uspokojit duchovní potřeby židovských vojáků, kteří slouží u ozbrojených sil.

„Sedmdesát let po skončení druhé světové války je načase znovu zřídit židovské vojenské kaplanství v bundeswehru a pokračovat ve staré tradici,“ uvedl Schuster pro stanici Deutsche Welle.

Podle Schustera je tato změna na místě vzhledem k tomu, jak významnou roli dlouhodobě zastávají ve vzdělávání německých vojáků katoličtí a protestantští kněží.

Pro mnohé Židy bylo podle Schustera v prvních desetiletích po skončení druhé světové války zcela nemyslitelné, aby se zapsali do řad německé armády. A to kvůli úloze, kterou pod nacistickým vedením sehrála za holocaustu. Věci se však podle něj nyní změnily. „Mladí Židé považují Německo za svůj domov,“ popisuje.

V bundeswehru v současnosti slouží asi tři sta židovských vojáků. Zavedení vojenských rabínů na základě smlouvy se státem by však podle Schustera obohatilo „etické a celoživotní vzdělávání“ všech vojáků bez ohledu na jejich náboženskou víru či etnickou příslušnost.

Zájem o své zastoupení u vojenských jednotek projevili na začátku února také němečtí muslimové v řadách bundeswehru, kteří by měli rádi k dispozici imámy. Ministerstvo obrany kvůli tomu již zahájilo jednání s Německou islámskou konferencí, která organizuje německé muslimy.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-armada-bundeswehr-zide-rabin-duchovni-knez-osveta.A190221_141534_zahranicni_dtt

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.