1799387

Uprchlíci a český prezident

0 18

Miloš Zeman, který byl zvolen do čela České republiky jako prezident 8. března 2013, je velice kontroverzní osobnost na půdě české politiky. Jedna polovina stojí za ním, druhá proti němu. Hlavně kvůli jeho výrokům, se kterými on se rozhodně nepáře. Za zmínku stojí jeho postoj k uprchlíkům, který je hlavním tématem poslední doby.

Jako první by stálo za zmínění výrok pana prezidenta z loňského roku, kdy problém uprchlíků nebyl tak silný. Tenkrát jim vzkázal: „Nikdo vás sem nezval. Respektujte pravidla, nebo běžte pryč.“ Toto prohlášení vydal začátkem srpna 2015 ve svém nedělním rozhovoru z Lán. Hlavně se zaměřil na uprchlíky z Blízkého východu a Afriky. Podle pana prezidenta v té době šlo očekávat i příliv ukrajinských imigrantů, kteří ale na rozdíl od těch islámských mají daleko větší schopnost asimilace. V té době taky pan Zeman vyjádřil svůj nesouhlas s tím, že se nepodařilo nalézt peníze pro provoz zařízení pro ohrožené děti Klokánek, ačkoliv částka na pomoc imigrantů byla řádově vyšší. Vůči tomu se ohradil premiér Sobotka výrokem,“ … státník Zemanova formátu nemá důvod podbízet se těm nejhorším pudům a nahrávat šíření nevraživosti vůči uprchlíkům.“ To ale byla jen špička ledovce výroků pana prezidenta.

Začátkem roku 2016 reagovala Britská média na Zemanův výrok, že „integrovat muslimy do západní Evropy je prakticky nemožné“. Ve svém článku, který vzbudil tisíce ohlasů, i mimo jiné zmiňují Zemanovo přesvědčení, že imigrační vlnu řídí Muslimské bratrstvo, kdy muži s iPhony používají jako živé štíty své děti, které vozí do Evropy na gumových člunech s vědomím, že se mohou lehce a snadno utopit.  Český prezident se díky svým názorům stal v Anglii oblíbený a britská veřejnost komentovala jeho výroky převážně kladně.

Při své návštěvě jižní Moravy v lednu tohoto roku Miloš Zeman prohlásil mimo jiné, že „jediným řešením migrační krize je deportace ekonomických uprchlíků a těch, kteří šíří nenávist.“ Svůj postoj k odporu proti uprchlíkům vyjádřil opětovně v květnu, kdy pronesl, že uprchlíci nepřichází za prací, ale za sociálními dávky. Například ale o Ukrajincích se vyjádřil stylem, že oni často vykonávají podřadnou práci, kterou Češi nechtějí, na rozdíl od muslimů, co chtějí jen sociální dávky. Sice je ochrana svých vlastních hranic dražší, ale na druhou stranu dle slov Zemana je Evropa tak neschopná, že se už rok nerozhoupala k aktivní ochraně vlastních vnějších hranic.

Celá vlna odporu proti migrantům vyvrcholila v letních měsících, kdy prezident razantně pronesl, že do České republiky nepřijde žádného uprchlíka. To ale odporuje mezinárodnímu právu a ohradila se proto tomu Konsorcium nevládních organizací pracující s migranty. Jejich názor je ten, že politici by měli o migraci mluvit srozumitelněji a společnost spíše uklidňovat, což se neděje, neboť čeští politici se v debatě o migraci často neshodnou. Na kterou stranu se má teda přiklonit český občan?

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.