foto_41_vystupovani-1

Hlídat půl dne odpadkový koš? I to je práce osobního strážce

0 68

Dva metry vysoký chlapík se širokými rameny a nekompromisním pohledem. Společenský oblek a tmavé brýle.  Tak nějak si běžný člověk představuje osobního strážce, neboli hezky nečesky bodyguarda. Jak ale vypadá realita? Nejen o práci osobního strážce, ale i o činnosti Asociace osobních strážců ČR (AOS ČR) jsme si povídali s prezidentem této organizace Pavlem Capratou.

Většina lidí má o práci osobních strážců představy utvořené na základě filmů. Jak ale vypadá jejich skutečná práce a v čem se od té filmové liší?

Filmy jako Osobní strážce jsou spíše pohádky. Naše práce je hlavně rutina a většinou bývá fádní, můžeme například dvanáct hodin v kuse sledovat jeden odpadkový koš. S nadsázkou říkám, že nutnost zásahu vlastně znamená určité pochybení v přípravě, i když samozřejmě to neplatí vždy.

Jaké jsou ideální předpoklady pro výkon této práce? Můžou ji vykonávat i ženy?

Nutná je fyzická zdatnost, psychická odolnost i odborné vzdělání. Je to vlastně několik povolání v jednom – potřebujete ovládat sebeobranu, střelbu, technické vlastnosti vozidla, orientaci v terénu, ale i administrativu, psychologii, umět plánovat, být všímavý.

Ženy bývají vynikající osobní strážkyně a je škoda, že jich je tak málo. Ženy mívají lepší paměť, všímají si jiných detailů. Zároveň je to také příjemnější pro ženy -klientky.

Kdo vlastně tvoří vaší klientelu?

Rozdělil bych jí do čtyř skupin. Jednou skupinou jsou VIP osobnosti, které na různých akcích chráníme proti dotěrnosti novinářů nebo fanoušků. Potom to jsou politici, kterým poskytujeme ochranu proti útokům jejich odpůrců. Nejrizikovější je pak ochrana podnikatelů nebo jejich rodin, protože se pohybují v prostředí, kde jde o velké peníze a takové prostředí nezná slitování. Poslední skupinou jsou „běžní“ obyvatelé, kteří si nás jednorázově najmou, například na schůzku s exekutorem nebo proto, že se chtějí zviditelnit.

Co je důležité pro úspěšnou spolupráci s klientem?

Hlavní je samotná spolupráce klienta. Těžké to je například, když máme hlídat dospívající děti. Když klient nespolupracuje, je lepší vypovědět smlouvu.

Jak se díváte na události ohledně „chrastavského atentátu“ na Václava Klause a na přístup nového prezidenta Miloše Zemana ke své ochrance?

Ze strany strážců Václava Klause šlo samozřejmě o jasné pochybení. Situaci podcenili, mohlo jít i o dlouhodobé zanedbávání kvůli tomu, že v naší mírumilovné společnosti příliš nedochází k násilí vůči politikům. Na druhou stranu je Klaus stejně jako Zeman dominantní osobnost a proto je spolupráce s nimi pro jejich strážce těžká.

To, že Zeman trvá na tom, že chce sedět v automobilu na místě vedle řidiče, ohrožuje nejen jeho, ale i ochranku. V takové situaci ale samozřejmě nejde hlídání odmítnout, jak by se mohlo stát u běžného klienta.

Jak dlouho AOS ČR existuje, a co bylo důvodem jejího založení?

Fungujeme tři roky. Asociaci jsme založili proto, že do té doby neexistovala specializovaná organizace na zviditelnění a sdružování kvalitních osobních strážců.

Jaké výhody má členství v asociaci?

Naši členové získají společenskou a odbornou prestiž. Díky tomu, že u nás projdou různými vzdělávacími procedurami, můžeme garantovat kvalitu jejich služeb a s čistým svědomím je doporučit zákazníkům.

Vaše organizace pořádá také řadu profesních kurzů. Jsou vhodné jenom pro profesionály nebo můžou být zajímavé i pro veřejnost?

Pořádáme jak kurzy pro pokročilé, tedy profesionály v oboru, tak pro širokou veřejnost. Jedinou podmínkou pro účastníky je čistý trestní rejstřík.

Co považujete za největší úspěch AOS ČR?

Určitě stovky spokojených klientů i účastníků kurzů.

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.