chemie

Chemický útok

0 59

Jednou jsem slyšela, že 4. světová válka bude o obuškách a kyjích, neboť do té doby se lidstvo dokáže zničit samo.

No, události poslední doby to docela slušně ukazují. Asi nejvíce nehumální chování bylo ukázáno při válce v Sýrii, kdy byl při útoku v Chán Šajchúnu v provincii Idlib s největší pravděpodobností byli použity chemické látky. Dle mezinárodní organizace Lékaři bez hranic byli oběti zasaženi nejméně dvěma různými chemickými látkami.

Není ještě úplně jisté, zda na město zaútočila syrská armáda nebo její spojenec Rusko, každopádně, oba toto popírají. Kdo by taky chtěl být spojován s takovým útokem. Rusko odpovědnost za útok odmítlo s tím, že plyn podle něj pocházel z detonace chemického skladu rebelů, který bombardovala syrská vládní letadla. Ale i povstalci vinu odmítli.

Dle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je na místě razantní reakce, která by například směřovala i ke stažení české velvyslankyně v Damašku Evy Filipi, přičemž Česká republika je jedinou zemí Evropské unie, která své velvyslanectví v Damašku zachovala i po vypuknutí občanské války.

Při tomto leteckém útoku bylo usmrceno nejméně 100 obětí a 400 zranění. Ale není to jediný případ využití plynu při útoku v Sýrii. Nejhorší chemický útok byl v roce 2013 u Damašku, kdy zemřely stovky lidí. Při vyšetřování vedené OSN bylo zjištěno že syrská vláda použila mezi lety 2014 a 2015 chlor nejméně ve třech případech. I tak otázka kdo přesně plyn použil je nezodpovězena.

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.