manchestre

Útok v Manchestru

0 63

Pondělní večer, koncert americké zpěvačky Ariany Grande, město Manchester. Ve chvíli, kdy především mladší generace, která si užila tento koncert v multifunkční hale Manchester Arena, odchází domů, ozve se výbuch exploze a 22 lidí na místě umírá, mezi nimi i děti. Identita útočníka je již známá a k sebevražedné akci se přihlásil radikální Islámský stát. V ten den ještě kvůli podezřelému balíčku bylo evakuováno autobusové nádraží Victoria v centru Londýna a uzavřeny některé ulice v oblasti.

Lidi jímá hrůza a běhá mráz po zádech. V balíčku výbušnin se prý nacházely i hřebíky a šrouby, což svědčí o tom, že záměrem bylo co největší krveprolití. Manchesterský biskup David Walker zdůraznil, že cílem byli mladí, což dělá z útoku obzvlášť odporný čin.

Ve Spojeném království již delší dobu platí čtvrtý stupeň protiteroristické pohotovosti, nejvyšší je pátý. MI5 – britská kontrarozvědka uvedla, že je útokem pobouřena a ujistila, že se neúnavně soustředí na další boj s terorismem. Spolupracovník ČT Ivan Kytka uvedl, že se britové nenechávají vyvést z rovnováhy a pokračují ve svých denních rutinách. Ale v ulicích se bude pohybovat více ozbrojených policistů.

Jde o zřejmě nejhorší útok v Británii od července 2005, kdy 4 islamisté zabili v metru a v autobusu 52 lidí. Dle publicisty Jana Jůna jsou všichni jistým způsobem v šoku, protože i když v poslední době proběhlo hned několik útoků noži a automobilem, nikdo nečekal, že opět budou hrát roli výbušniny. Andor Šándor, bezpečnostní odborník se vyjádřil, že se ukazuje, že teroristické útoky budou pořád častěji. Ale neměli bychom se uchylovat k jednostranným hodnocením, pokud máme za sebou 2-3 útoky nákladním autem, další tak již neočekávat. Tito lidí prostě páchají útoky způsobem, který jim je nejbližší.

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.