bytu

Středočeským firmám chybějí zaměstnanci

0 46

Kvůli měsíc co měsíc klesající nezaměstnanosti a s tím i zvyšující se konkurenci na trhu práce ve Středočeském kraji musí firmy kromě rostoucích mezd i výrazně zlepšovat nabídku nefinančních benefitů. Mnohdy se může jednat o „dárky“ v hodnotě až desítek tisíc korun ročně, některé firmy dokonce chystají služební byty.

 

Třeba firma VF Czech Services zaměstnancům poskytuje kvalitní systém kafeterie, kde mohou využívat řadu nepeněžních benefitů. „Touto formou mohou čerpat až 20 tisíc korun za rok například na dovolenou,“ říká personální manažerka firmy Eva Hrdličková.

Některé středočeské firmy zacházejí ve zlepšování nabídek benefitů tak daleko, že se dokonce chystají nabídnout zaměstnancům z nedostatkových oborů služební bydlení. Řeč však není o nějakých hromadných ubytovnách, ale o plnohodnotných bytech. Je to mnohdy jediná možnost, jak na vyčerpaném trhu práce přivést do své firmy specialisty z jiné části země.

„Zabýváme se přípravou projektu startovacích bytů, jež bychom poskytovali zaměstnancům, kteří pro nás chtějí pracovat, ale nemají tady v místě kde bydlet,“ prozrazuje ředitel mladoboleslavské technologické firmy Montana Martin Kouřil.

Cílem je umožnit zaměstnancům přestěhovat se i s rodinou do Mladé Boleslavi a mít tak potřebné odborníky pohromadě v místě podnikání. „V rámci dlouhodobé spolupráce není možné, aby rodina zaměstnance žila jinde a vídali se jen o víkendech. To rozhodně nenapomáhá kvalitě života jak pracovníků, tak jejich rodin. Dříve nebo později bychom o takové zaměstnance stejně přišli,“ říká Martin Kouřil.

Problém se stěhováním za prací podle něho tkví v české společnosti. Většina lidí si bere hypotéky či opravuje rodinný majetek, což je svazuje jen s určitou lokalitou. Při rekordně nízké nezaměstnanosti pak není problém najít práci v těsné blízkosti domova. Lidé už tak nemají zájem dojíždět ani 20 kilometrů, což dříve bývalo běžné.

Zaměstnanců je v kraji nedostatek

„Nezaměstnanost v kraji se aktuálně pohybuje kolem tří procent. Počet nezaměstnaných klesá téměř každý měsíc o další tisícovku, v evidenci je v kraji jen něco kolem 29 tisíc uchazečů o práci, zatímco volných pracovních míst evidujeme přes 34 tisíc,“ dodává ředitel odboru zaměstnanosti středočeského úřadu práce Libor Bartůněk.

A tak dříve těžko myslitelný a velmi nákladný benefit v podobě dotovaného bydlení začíná být realitou. Například společnost Mark2 Corporation už byty zaměstnancům nabízí. „Zkoušeli jsme podporu formou ubytování na ubytovnách, ale na to už lidé v podstatě neslyší,“ říká personální manažer firmy Jakub Sochorec. Na co zaměstnanci začali slyšet, byla nabídka služebních bytů.

„Máme v Praze bytové domy a je o ně značný zájem. Zaměstnanci vítají, když si mohou vybrat – sdílený nebo vlastní pokoj, možnost užívat zahradu a další výhody takového bydlení,“ dodává Sochorec.

Kromě „přehřátého“ trhu práce cítí firmy problémy také na trhu s realitami. Byty jednoduše došly nebo jsou pronajímány za zcela nereálně vysoké peníze. „Za poslední rok máme ve Slaném novou situaci, že je obtížnější pronajmout si byt, jednoduše je volných bytů málo. Čerství absolventi by se k nám rádi přestěhovali blíže, ale možnosti jsou omezené. Mění se evidentně trh s bydlením,“ říká Jana Krblichová, personalistka firmy Linet, která u Prahy vyrábí zdravotní postele a další zařízení.

Firma Montana chce proto pro zaměstnance v brzké době zajistit vlastní bytový dům. „Naše představa je rekonstruovat objekt, který již máme vytipovaný, a věříme, že se nám jej podaří získat,“ říká Kouřil. Společnost počítá s tím, že půjde o nemalou investici a návratnost bude až druhotná formou získání kvalifikovaných zaměstnanců, kteří tvoří důležitou přidanou hodnotu.

„Byty bychom lidem poskytovali za velmi výhodných podmínek právě jako jeden z benefitů za to, že tady u nás pracují,“ dodává Kouřil.

Dotované tábory jsou hitem

Tím však rozvoj neobvyklých benefitů ve firmách nekončí. Stále větší zájem mají zaměstnanci o aktivity, které jim umožní hlídání dětí. V oblibě tak jsou nejen firemní školky, ale stále více i dětské tábory.

Například firma Linet sama vlastními silami a s pomocí vlastního personálu každé léto pořádá příměstský tábor pro děti. O tábor je velký zájem, prakticky ihned je každý rok obsazený. „Snažíme se mnohdy vymýšlet náročné benefity, přitom toto je tak jednoduchý projekt, který je velmi oblíbený a zaměstnanci skutečně využívaný,“ říká Krblichová.

Dlouhou tradici mají dětské tábory v automobilce Škoda, kde je organizují už dlouhé roky Odbory KOVO. Po celé prázdniny se v táborech v Nedamově a Jetřichovicích střídají stovky dětí v několika různých turnusech.

Neobvyklým a přitom oblíbeným benefitem v automobilce je také program zlepšovatelství. Zaměstnanec v něm může dostat peníze za nápad, který vede k úspoře nákladů při výrobě, v interní soutěži za to může navíc vyhrát auto.

Zdroj: https://praha.idnes.cz/zamestnanci-stredni-cechy-mlada-boleslav-nedostatek-bydleni-pr6-/praha-zpravy.aspx?c=A180328_392118_praha-zpravy_nuc

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.