Allepo

Německé součástky při útocích

0 23

Made in Germany. Německou firmu šokovalo, že našli její součástky v raketách po chemickém útoku v Sýrii

Technologie od německé společnosti Krempel pomohly při vývoji chemických a biologických zbraní v Íránu. Následně se však objevily v raketách, které před několika dny použila syrská armáda při chemických útocích proti civilnímu obyvatelstvu.

Německá společnost Krempel sídlící nedaleko Stuttgartu prodávala elektronické součástky íránským firmám po několik let díky licenci od německého Spolkového úřadu pro ekonomické záležitosti a kontrolu exportu.

Technologie, které Krempel poskytoval, mohly být aplikovatelné nejen v civilních, ale i ve vojenských zařízeních. Vedení společnosti prý však bylo šokované, když zjistilo, že jejich elektroniku Iránci použili k vývoji raket použitých při nedávných chemických útocích v Sýrii.

Vyšetřování několika subjektů: lidskoprávní organizace Syřané za pravdu a spravedlnost, německého deníku Bild a investigativního serveru Bellingcat, totiž přineslo několik fotografií zbytků raket s logem společnosti Krempel a nápisem: „Vyrobeno v Německu“.

Trosky raket byly nalezeny po dvou útocích za použití raket s jedovatým plynem, který proti civilistům podle všech informací vypálila armáda syrského diktátora Bašára Asada. Společnost Krempel potvrdila pro deník Bild, že vyvezla elektronické součástky a izolační materiály.

Útoky proběhly v na konci ledna a začátku únoru letošního roku a již je vyšetřuje OSN. Jedovaté látky zasáhly 21 lidí včetně několika dětí. Podle serveru Bellingcat byly rakety použité při útoku „byly vyrobeny v roce 2016 a dovezeny z Íránu.“

Mluvčí společnosti Krempel uvedl, že byl překvapen tím, že součástka Pressspan PSP-3040 byl použita v pohonech raket. Podle médií zatím není jasné, jestli vývoz technologie do Íránu neporušil sankce, či regulace obchodu mezi státy EU a Íránem.

Podle serveru Jerusalem Post však Krempel není jedinou německou firmou, která prodávala technologické prvky Íránu. Několik německých bezpečnostních agentur navíc poukazovalo na to, že Írán se snaží vytvořit chemické a biologické zbraně.

Syrská armáda i vláda ale dlouhodobě odmítají, že by v konfliktu kdy nasadily chlor nebo jiné chemické látky. Podle společné vyšetřovací komise OSN a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) ale syrská vláda v posledních dvou letech použila při útocích sarin a několikrát chlor.

Zbraňový export

Vývoz zbraní do politicky neklidných oblastí budí v Německu dlouhodobě emoce. Záměr omezit export zbraní se v minulosti pravidelně objevoval ve všech programových prohlášeních německých vlád.

Zejména sociální demokraté (SPD) se snažili něco takového prosadit v praxi. Ve statistikách zachycujících objem zbrojních obchodů se to ovšem neodrazilo.

Týdeník Der Spiegel například uveřejnil, že v letech 2015 až 2017, čili v době účasti SPD, odsouhlasila vláda rekordní počet zbrojních zakázek. Například v období 2014 až 2017 přesáhl celkový objem vyvezených zbraní přes 25 miliard eur, což je o pětinu víc, než za předchozí vlády.

Největší nárůst přitom zaznamenal export do tak zvaných „třetích zemí“, mezi něž patří země mimo Evropskou unii a Severoatlantickou alianci. Těch přibylo dokonce až o 47 procent.

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/nemci-prodali-soucastky-do-raket-irancum-objevily-se-pri-chemickych-utocich-v-syrii-gz9-/zpravy-svet.aspx?c=A180206_144429_ln_zahranici_mha

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.