google v číně

Vyhledáváni v čínském Googlu

0 16

Čínská verze Googlu bude odpovídat požadavkům tamního režimu. Má proto (podle informací serveru Intercept) sbírat data o konkrétních osobách a manipulovat s výsledky vyhledávání. V reakci na připravovanou verzi opouštějí Google zaměstnanci.

Největší internetový vyhledávač má v Číně již dlouhou dobu utrum. Proto údajněpracuje na verzi s kódovým označením Dragonfly, která by vyhovovala tamnímu režimu.

Podle serveru Intercept bude aplikace Dragonfly propojena s telefonním číslem uživatele a díky tomu spojí konkrétní jméno s hledajícím uživatelem. Jakmile tedy bude někdo hledat „nevyhovující“ hesla jako lidská práva nebo Nobelova cena, tamní vláda se o tom dozví a může snížit tzv. sociální skóre. To se projeví následně tak, že se třeba člověk nedostane do zahraničí.

„Spojení telefonního čísla s výsledky hledání podstatně ztíží lidem vyhnout se všudypřítomnému sledování. Umožní mnohem detailnější profilování chování uživatelů,“ řekla Interceptu Cynthia Wongová z Human Rights Watch.

Nejenže bude vyhledávač sbírat data o uživateli, zároveň mu bude podsouvat vládou schválené informace. Kupříkladu tedy relevantní výsledky výrazu „znečištění vzduchu“ upozadí tak, aby se nejprve zobrazovala data blíže neupřesněného čínského zdroje. Čína již dříve manipulovala s výsledky vyhledávání o znečištění.

Připravovaná čínská verze vzbuzuje pozdvižení. Google opustilo v reakci na tento plán nejméně pět zaměstnanců, ostatní podepisují nesouhlasný dopis a Googlu píší i američtí zákonodárci s „vážnými obavami“. Oficiální stanovisko největšího vyhledávače? Google „zásadně nekomentuje spekulace týkající se budoucích projektů“.

V reakci na dnešní článek Alžběta Houzarová, manažerka komunikace Googlu pro Česko a Slovensko, zaslala vyjádření, ve kterém uvedla, že některé produkty Google v Číně fungují už mnoho let; například Android, Překladač Google nebo nástroje pro vývojáře. „Ale naše práce na vyhledávání se na tomto trhu pohybuje v rovině průzkumu. Spuštění vyhledávacího produktu v Číně se neblížíme.“

V kombinaci s jejich politikou „nekomentování ohledně budoucích projektů“ lze takové vyjádření jen těžko považovat za úplné popření toho, že se na vývoji pracuje. The New York Times cituje dopis, který koluje po firmě Google, podepsalo jej zatím přes 1 400 zaměstnanců. Žádají, aby vedení firmy jednoznačně a transparentně uvedlo, jaký produkt pro Čínu je vyvíjen a jakými etickými měřítky musí projít, a aby byla do vývoje zasvěcena větší část zaměstnanců.

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.