bojovníci IS

Kosované se u soudu přiznali, že plánovali útok na izraelské fotbalisty

0 22

Dva Kosované se ve středu u soudu přiznali k plánování teroristického útoku na izraelský tým během loňského fotbalového utkání o postup na světový šampionát v Albánii. Dohromady kosovská policie loni v listopadu zatkla 19 lidí podezřelých z vazeb na takzvaný Islámský stát (IS) a z plánování útoků v Kosovu a v Albánii.

Devět z nich bylo obviněno, informovala dnes agentura Reuters. Prokuratura uvedla, že někteří z obviněných byli v kontaktu s Lavdrimem Muhaxherim, kterého samozvaný Islámský stát prohlásil za „velitele Albánců v Sýrii a v Iráku“ a který obviněným útoky nařídil. Podle policie byl Muhaxheri letos v červnu zabit.

„Přiznávám vinu,“ prohlásil před soudem obžalovaný Kenan Plakaj, který byl obviněn z výroby výbušnin. Policie v jeho domě našla půl kilogramu výbušnin, stojí v obžalovacím spisu. Vinu přiznal také druhý obžalovaný Besart Peci.

Další z obžalovaných podle Reuters přechovával ve svém sklepě 283 gramů podomácku vyrobených výbušnin. Šlo o triperoxid acetonu (TATP), který byl použit při atentátech v Paříži a Bruselu a od roku 2007 byl zabavován při zmařených atentátech v Evropě.

Inkriminovaný kvalifikační zápas o účast na mistrovství světa v roce 2018 mezi fotbalisty Albánie a Izraele byl loni v listopadu z bezpečnostních důvodů nakonec přeložen ze Škodry na severozápadě Albánie do Elbasanu v centrální části země. Místní média už tehdy informovala o plánovaném teroristickém útoku před zápasem i během něj.

V Kosovu zatím radikálové žádný atentát neuskutečnili. Většinu obyvatel země přitom tvoří etničtí Albánci muslimské víry. Nejméně 200 lidí však bylo v Kosovu zadrženo či vyšetřováno v souvislosti s vazbami na samozvaný Islámský stát. Zhruba 300 Kosovanů údajně odešlo do Sýrie bojovat v řadách IS a více než 70 jich bylo zabito.

Mezinárodní i kosovské bezpečnostní služby se obávají, že mnozí z lidí, kteří se vrátí z bojových zón, budou představovat bezpečnostní hrozbu.

V roce 2015 Kosovo přijalo zákon, na jehož základě hrozí až 15 let vězení každému, kdo je shledán vinným z účasti na válkách v zahraničí.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/teroristicky-utok-islamsky-stat-albanie-utok-fotbal-soud-p3k-/zahranicni.aspx?c=A171220_165408_zahranicni_elka

 

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.