German-Security-Dieter-Bohlen-Zuschnitt

Německé ochranky

0 58

Situace v Německu je bezpochyby mnohem horší, než jaká vládne v České republice ohledně strachu a možnosti teroristických útoků. Jen za poslední půl rok se jich tam stalo nespočet, což mělo dopad nejen na obyčejný život, tak i vlastně na ekonomiku státu. Na jednu stranu vzrostla poptávka po bezpečnostních službách.

První takovou vlaštovkou ve zvýšení poptávky bylo napadání novinářů. První tento problém nastínil sociolog Martin Hoffmann z lipského Střediska pro svobodu tisku. I přes to, že k útokům na novináře docházelo i v minulosti, nyní se charakter útoků změnil. Dříve to byli útoky na konkrétní autory nebo média jako reakce na určité články. Nyní je zde nová kvalita a to tím, že nepřátelství je směřováno obecně proti všem novinářům, bez ohledu na to, pro koho pracují.

V roce 2014 bylo celkem deset útoků na novináře, v roce jich bylo přinejmenším 49. Ke zvýšením počtu útoků podle Hoffmanna přispělo hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), takže je zde vidět dopad právě boje proti Islámskému státu. Na tyto útoky již reagovala některá německá média právě tím, že posílá novináře do terénu pouze za doprovodu ochranky. Bohužel ne všechna média si mohou dovolit najmout ochranku, protože nemají tolik peněz jako ta veřejnoprávní. Například deník Leipziger Zeitung oznámil, že ruší živé zpravodajství z demonstrace Pegidy, protože nedokázal zajistit bezpečí svých reportérů.

Další oblast, kde začíná „kvést pšenka“ německým agenturám jsou nejrůznější menší slavnosti a festivaly. Jejich organizátoři se bojí o bezpečnost a více si žádají poskytnutí personálu se zbraněmi. Dle vyjádření majitele bavorské bezpečností agentury Rainera Brandla jsou teď všichni nervózní a po nedávných útocích poptávka raketově vyletěla. Žádosti na ochranu přicházejí na církevní obřady, na firemní večírky či na větší zahradní grilování. Do toho ti, kteří již služeb ochranky využívali, chtějí teď více. Velký zájem je o takzvané „spottery“, kteří jsou trénováni na to, aby v v davu rozpoznali podezřelé chování. K dalším požadavkům ještě patří například detektory kovů nebo cvičení psi na detekci výbušnin.

Bohužel na uspokojení všech žádostí nemají agentury dostatečnou kapacitu a většinu z nich musejí odmítnout a není to jen případ u pana Brandla, ale i u jeho jiných kolegů. Vyškolení nových zaměstnanců, hlavně těch, co u sebe mohou nosit zbraň je zdlouhavé, i z důvodu těžkosti získání speciálního povolení, které bylo zpřísněno po útocích v Německu. Takže agentury alespoň prozatím začínají učit jak se zachovat v případě bombového útoku.

Byla položena otázka, jaké jsou šance, že zájemci uspějí se žádostí o ochranku na poslední chvíli. I když podle Brandla počet zaměstnanců v bezpečnostní sféře stoupá průběžně, zhruba o deset procent a nárůst je pravděpodobný i v budoucnu, šance jsou stále malé. Agentury totiž bez ohledu na chybějící personál mají naplánované zakázky dlouho dopředu a tak poptávky po lepším zabezpečení letních festivalů nebudou nejspíše vyslyšeny. “To by pořadatelé museli mít hodně velké štěstí, „dodává.

Admin

Všechny příspěvky autora: Admin

Website: http://www.grandmedia.cz

Podobné články

Přidat komentář

You must be logged in to post a comment.